• Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon
Serdecznie witam na mojej stronie internetowej.
Powstała ona z myślą o tych wszystkich,którzy chcieliby powtórzyć i utrwalić swoją wiedzę z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie.
Dzięki odwiedzinom na tej stronie, być może spojżysz na historię łaskawszym okiem.
elżbieta Kuter - Strączyńska
kartka z kalendarza
dyżur nauczycielski:
wtorek 8:15 - 9:05

„77. rocznica masowej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego”

February 09, 2017

Dzisiaj przypada rocznica pierwszej deportacji Polaków, mieszkających przed II wojną światową na Kresach Wschodnich. Po klęsce kampanii wrześniowej, okupanci przystąpili do podporządkowywania sobie zdobytych terenów, a jednym z elementów polityki okupacyjnej władz ZSRR były właśnie wysiedlenia. W  lutym i czerwcu 1940 roku oraz maju i czerwcu 1941 roku, w głąb sowieckiej Rosji wywieziono około 330-340 tys. polskich obywateli. Deportacjami objęto przede wszystkim polskich osadników wojskowych i cywilnych kolonistów, służbę leśną, rodziny urzędników państwowych i działaczy samorządowych, kupców i wszystkich innych, którzy w pojęciu okupanta mogli zagrażać nowym porządkom.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej polecam artykuł  zamieszczony na portalu Dzieje.pl  pt. „77. rocznica masowej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego”

LEKTURA NA FERIE

February 07, 2017

Książka “Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia” autorstwa Witolda Szabłowskiego, opowiada o trudnym i drażliwym zarówno dla Polaków jak i Ukraińców zagadnieniu. Ma  ona charakter reportażu. Autor pisząc swoją opowieść, wyjeżdża na Ukrainę i spotyka się z mieszkańcami dawnego Wołynia. Bohaterami rozdziałów książki są zarówno Ci , którzy w wołyńskiej pożodze potracili swoich najbliższych, jak i Ci, których historia określa mianem “SPRAWIEDLIWYCH”.  Problematyka stosunków polsko - ukraińskich na Kresach Wschodnich, nie jest nowa. Jednak  w wyniku rozmów jakie prowadzi autor, suche fakty historyczne zamieniając się we wspomnienia ludzi, zyskują wielki emocjonalny ładunek. Prowadzone przez dziennikarza rozmowy, odkurzają w pamięci tych dojrzałych wiekiem, kobiet i mężczyzn, dziecięcy strach, ból, łzy i głód, ale także wdzięczność za każdy ludzki gest sąsiadów z Wołynia.

Lektura tej książki, po raz kolejny utwierdza mnie w przekonaniu, że historia nie jest czarno- biała, a ludzie dzielą się tylko ma dobrych i złych. Innego podziału nie ma. Może nie jest to najłatwiejsza lektura, ale szczerze ją polecam.

1 / 1

Please reload

There are no items in this list

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now